Tenisowa wiedza w pigułce – recenzja książki „Przewaga: TY“

„Przewaga: TY“ – książka, której autorem jest Damian Fejkiel, to jedna z tenisowych nowości na rynku. Pozycja ta jest skierowana głównie do osób, które od niedawna grają w tenisa oraz tych średnio zaawansowanych. Po przeczytaniu książki trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ dla bardziej zaawansowanych tenisowo osób może ona stanowić jedynie odświeżenie wiedzy z zakresu taktyki, zdrowego żywienia czy psychologii.

Już na początku lektury autor udziela dobrej porady: „… nie traktuj tej książki, jak szkolnego podręcznika, tzn. nie czytaj jej od deski do deski, jeżeli nie czujesz takiej potrzeby“. Z racji tego, że nie jestem tenisowym żółtodziobem i „Przewaga: TY“ po prostu zainteresowała mnie, jak wiele innych książek o tej dyscyplinie, do wspomnianej porady się nie dostosowałem. Czy to źle? Raczej nie, ponieważ tę pozycję można pochłonąć w jeden wieczór. Ja akurat czytanie rozbiłem na trzy części.

Po przeczytaniu całej książki mogę przychylić się do autora, który początkującym tenisistom poleca czytanie jej w zależności od potrzeb. Tego typu podejście pozwoli wyciągnąć najwięcej korzyści. Trudno bowiem spodziewać się, że osoby początkujące w jednej chwili chcą wiedzieć, jak dobrać odpowiedni sprzęt, poznać tajniki strategii i taktyki, zagłębić się w psychologię, zdrowe odżywianie czy poznać korzyści wynikające z treningów z wykorzystaniem ściany. Wszystkie te kwestie są poruszone i omówione przez autora, ale przeczytanie wszystkiego jednego dnia przez tych, którzy zaczynają przygodę z „białym sportem“ może spowodować mały mętlik w głowie.

Największym plusem książki „Przewaga: TY“ jest to, że autor jest trenerem tenisa, ma za sobą niezliczoną liczbę godzin spędzonych na korcie i bazuje na swoich doświadczeniach. Częste odniesienia do tych doświadczeń stanowią nie tylko ważną wartość merytoryczną, ale też dodają kolorytu całej publikacji.

Być może nie wszystkim czytającym tę książkę rzuci się to w oczy, ale jako wieloletni kibic Amerykanina Johna Isnera  nie mogę nie wspomnieć o jednej kwestii, która prawdopodobnie jest wynikiem błędu. „Wielu tenisistów przed serwisem podbija piłeczkę określoną ilość razy, inni z kolei wykonują zupełnie odmienne ruchy, jak np. przerzucenie piłki między nogami, jak ma to w zwyczaju robić Kanadyjczyk Milos Raonic“ – czytamy na 95 stronie. Tyle, że akurat Raonic chyba nie ma takiego zwyczaju. Ten nawyk – praktycznie od początku kariery – ma z kolei wspomniany wcześniej Isner. Zakładam zatem, że to o niego chodziło.

Niemniej jednak osobiście polecam książkę „Przewaga: TY“ osobom początkującym i średnio zaawansowanym, którzy rywalizują na amatorskim poziomie. Wiele porad zawartych w tej książce może pomóc w zdobyciu przewagi w grze na punkty.

Książkę „Przewaga: TY“ można kupić TUTAJ.

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s